wtorek, 24 maja 2016

Trwałe ogrodzenia drewniane

Długowieczne płoty drewniane

Niepoprawnie zabezpieczone ogrodzenia z drewna prędko się dewastują oraz mogą bezpowrotnie zgubić swój pierwotny urok oraz własności. Decydując się na używanie drewna na ogrodzenie wskazane jest poznać rodzaje pielęgnacji i konserwacji takiego płotu. Tylko wtedy zdołamy upajać się jego pięknem przez długi okres czasu.

Wszelkie prace konserwujące płot z drewna powinno się rozpocząć od poprawnego oraz dokładnego przygotowania towaru na ogrodzenie, dlatego że od tego zależy rezultat finalny naszych prac. Przed użyciem artykułów do osłony i dekoracji płotów z drzewa istotne jest ocena, czy drewno jest czyste, suche i czy nie nosi objawów biokorozji. Wówczas po zakończeniu obróbki drzewa na ogrodzenie możemy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Konserwację, zwłaszcza w przypadku surowego drewna ogrodzeniowego, winniśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 warstw achromatycznego impregnatu technicznego, który zabezpiecza drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i robakami. Kiedy ochronimy już nasze płot przed progresem biokorozji, wypada nanosić kolejne amalgamaty, jakie ochronią je przed wyznacznikami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeśli pożądamy utrzymać naturalny odcień drzewa naszego ogrodzenia, winniśmy zastosować achromatyczny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu sprecyzowanego koloru, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący lub lakierobejcę.

W pierwszym przypadku preparat konserwujący wsiąknie w drzewo, zakonserwuje ogrodzenie od środka, jednakże nie wytworzy na jego powierzchni ochronnego filmu. Zabezpieczone w ten sposób płot pozostanie matowe i naturalne w dotyku. Jeśli zależy nam na lepszej i trwalszej ochronie płotu, winniśmy zaimplementować lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na nawierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, który efektywniej niż w wypadku impregnatu zabezpieczy ogrodzenie przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych.

Jak widać by ogrodzenia z drewna były trwałe należy przeznaczyć im mnóstwo uwagi oraz opieki.

Zupełnie inaczej jest w wypadku płotów wykonanych z plastiku. Ów odmiana ogrodzeń jest w pełni odporny na czynniki atmosferyczne dzięki czemu nie wymaga pielęgnacji. Ogrodzenia PCV nie podlegają również biokorozji dlatego dogadzają swoim posiadaczom przez długi czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz